Далей без Харватыі, Украіны, Чэхіі і Польшчы, затое з Грузіяй

У Нямеччыне скончыўся першы этап фінальнага турніру футбольнага «Еўра-2024». Сталі вядомыя як удзельнікі 1/8 фіналу, гэтак і тыя, хто едзе дадому. Звернем увагу, што сярод няўдачнікаў аказаліся нашыя суседзі – палякі і ўкраінцы, а таксама моцная каманда Харватыі. Галоўную сенсацыю зрабіла зборная Грузіі, якая ўпершыню прыехала на топ-турнір, сенсацыйна перамагла Партугалію і выйшла ў 1/8 фіналу.

Грузіны святкуюць перамогу зборнай Грузіі ў матчы супраць Партугаліі падчас футбольнага турніру «Еўра-2024» у Тбілісі, Грузія. 27 чэрвеня 2024 года.
Фота: Davit Kachkachishvili / Anadolu Press / Abaca Press / East News

Надзея Вугоршчыны жыла тры дні, але памерла

Нямеччына – Швейцарыя – 1:1, Шатландыя – Вугоршчына – 0:1

Расклад у групе быў наступны: немцы і швейцарцы гулялі за першае месца. Першых задавальняў і нічыйны вынік. Шатландцы ў выніку перамогі выходзілі б у плэй-оф з трэцяга месца, нічыя адпраўляла дамоў і шатландцаў, і вугорцаў.

Немцы пасля дзвюх перамог у першых матчах «Еўра-2024» выйшлі на поле з такім настроем, быццам ім нічога і не трэба. Пры гэтым трымалі мяч (валоданне ім 67 % на 33 %), зрабілі ўдвая больш перадачаў (636 супраць 331) і нанеслі значна больш удараў – 18 супраць 4.

Праўда, лік адкрылі швейцарцы. Гол забілі гульцы італьянскай «Bologna»: Рэма Фройлер падаў, а Дан Ндае забіў. Швейцарыя ўстанавіла ўласны рэкорд у колькасці галоў у групавых турнірах «Еўра»: раней іх было 4, цяпер – 5.

Агляд
«Еўра-2024»: Украіна можа здзівіць, Грузія ўпершыню трапіла ў эліту
2024.06.16 12:12

Немцы ад паразы сышлі на апошняй хвіліне, калі адзначыўся Нікляс Фюлькруг, які выйшаў на замену: 31-гадовы форвард забіў на гэтым «Еўра» ўжо двойчы. Двума галамі Нікляс адзначыўся і на мінулым чэмпіянаце свету, але тады немцы не здолелі выйсці з групы, цяпер жа яны плануюць дабрацца далёка.

Галкіпер немцаў Мануэль Ноер устанавіў рэкорд для брамнікаў, правёўшы 18-ую гульню ў фінальнай стадыі «Еўра» і абышоўшы італьянца Джыджы Буфона.

У гульні шатландцаў і вугорцаў былі дзве падзеі, вартыя ўвагі. Спачатку форвард Варга Барнабаш у выніку сутыкнення з галкіперам атрымаў пералом костак і страсенне мазгоў. Варгу некалькі хвілінаў надавалі медычную дапамогу на полі, пасля чаго футбаліста з кіслароднаю маскаю вынеслі на насілках.

Партнёры тым часам закрылі футбаліста ад гледачоў. Пасля Варгу зрабілі аперацыю, цяпер ён у шпіталі, ягонаму жыццю нічога не пагражае.

Форвард зборнай Венгрыі Кевін Чобат святкуе з таварышамі па камандзе першы забіты гол падчас футбольнага матчу групы А «Еўра-2024» паміж Шатландыяй і Венгрыяй. Штутгарце, Нямеччына. 23 чэрвеня 2024 года.
Фота: Miguel Medina / AFP / East News

Гульня тым часам кацілася да нулявой нічыёй, у выніку якой дадому выпраўляліся б абедзве каманды, але вугорскі трэнерскі штаб выпусціў на замену Кэвіна Чобата. Цікава, што гэты 24-гадовы форвард выступае за «Újpest», на стадыёне ўласна гэтага клубу два апошнія гады праводзіць хатнія гульні зборная Беларусі і некаторыя беларускія клубы. Дык вось Чобат спачатку стрэліў у штангу, а на апошняй хвіліне забіў пераможны гол, адправіў Шатландыю дамоў і падарыў надзею Вугоршчыне.

Італія адпраўляе дадому Харватыю

Італія – Харватыя – 1:1, Іспанія – Албанія – 1:0

Іспанія, атрымаўшы ў першых двух турах дзве перамогі, не мела падчас гульні з Албаніяй ніякай матывацыі, што не скажаш пра суперніка. У выніку перамогі Албанія выходзіла б у плэй-оф, але пакуль гэта на ўзроўні мараў.

У выніку, не кідаючы на поле ўсіх сілаў, іспанцы атрымалі лёгкую перамогу. Для гэта было дастаткова аднаго дакладнага стрэлу каталонскага таленту Фэрана Торэса. Цікава, што іспанская зборная – адзіная каманда на гэтым турніры, якая яшчэ не прапускала.

Зборнай Харватыі для выхаду ў плэй-оф патрабавалася абавязковая перамога над Італіяй. Дзейных чэмпіёнаў Еўропы задавальняла і нічыя, і нават параза, але апошняга варыянту каманда Лючана Спаллецці прыняць не магла.

Пасля правальнай гульні з Іспаніяй стырнавы італьянцаў змяніў гульнявую схему, і частка складу ды ягоная каманда глядзелася прэзентабельнай, але не настолькі, каб перамагчы больш матываваных харватаў.

На перапынак каманды пайшлі пры нулях, а спачатку другога тайму грымнула. Спаллецці змяніў Лёрэнца Пэллегрыні на Давідэ Фратэзі, які і прынёс пенальці, згуляўшы ў штрафной рукою. З пункту адправіў біць Модрыч, але не здолеў перагуляць (італьянскі галкіпер узяў 25 % пенальці, гэта вельмі высокі паказнік).

Праўда, на гэтым атака харватаў не заглухла, і мяч вярнуўся ў штрафную Італіі, 38-гадовы Лука Модрыч усё ж забіў, стаўшыся аўтарам самага ўзроставага голу ў фінальных турнірах «Еўра».

Брамнік зборнай Харватыі Дамінік Ліваковіч адбівае ўдар падчас футбольнага матчу групы В Еўра-2024 паміж зборнымі Харватыі і Італіі. Лейпцыг, Нямеччына. 24 чэрвеня 2024 года.
Фота: Christophe Simon / AFP / East News

Адзначым, што Італія кінула ўсе сілы на ратаванне гульні, і здавалася, што Харватыя захавае пераможны лік, але на апошніх секундах гульні Рыкарда Каляф’ёры, які ў мінулай гульні паразіў уласную браму, зрабіў шыкоўны праход і перадачу, і Матыя Дзаканні, які праводзіў толькі друг матч за зборную Італіі, прабіў у дзявятку. Харватыя едзе дадому.

Адзначым, што пасля ўдалага выступу на чэмпіянаце свету харваты правальваюцца на «Еўра». Іхны лідар Лука Модрыч 16 гадоў таму забіў свой першы гол за зборную ў браму Італіі, і атрымліваецца, гэта апошні, бо ўвосень футбалісту будзе ўжо 39. Ён забіваў у чатырох фінальных турнірах чэмпіянату Еўропы. Цяпер цудоўная гісторыі легенды харвацкага футболу фактычна скончаная.

Англія вымучыла першае месца ў групе

Англія – Славенія – 0:0, Данія – Сербія – 0:0

8 з 9 гульняў у гэтай групе скончыліся мірам. Адзіную перамогу ў першым туры Англія атрымала над Сербіяй, што забяспечыла ёй першае месца ў групе.

Але гульня Англіі – гэта катастрофа, цяжка было глядзець, як англічане не маглі ўзламаць абароны славенцаў, больш за тое, маглі і саступіць.

Упершыню ў гісторыі фінальных турніраў чэмпіянату Еўропы ў плэй-оф выйшлі адразу дзве каманды, які не атрымалі ніводнай перамогі: Данія і Славенія тройчы згулялі ў нічыю, і гэтага хапіла для выхаду ў 1/8 фіналу.

Агляд
«Еўра-2024»: яны працягнулі справу бацькоў
2024.06.24 21:18

Аўстрыйцы сенсацыйна першыя

Аўстрыя – Нідэрланды – 3:2, Францыя – Польшча – 1:1.

Ніхто і падумаць не мог, што першае месца ў гэтай падгрупе зойме зборная Аўстрыі. Але ж нешта ведаў наш эксперт Віталь Цыганкоў, які перад стартам «Еўра-2024» нечакана заявіў:

«Я сярод самых цёмных кабылак, якія зусім нікім не каціруюцца, назаву Аўстрыю і Украіну».

Як бачым, з Украінай угадаць не ўдалося. На наш погляд, сакрэт Аўстрыі – у якаснай працы самага дасведчанага трэнера гэтага «Еўра», 65-гадавога Ральфа Рангніка. Тое, што ён умее ставіць гульню камандам, не сакрэт. Аўстрыйцы прыгожа перамаглі нідэрландцаў, раім пераглядзець найлепшыя моманты гэтай гульні для задавальнення. Апошні раз у групе на топ-турніры Аўстрыя перамагала на чэмпіянаце свету 1978 года.

Апошнія гастролі зборнай Польшчы выдатныя: палякі першыя вылецелі з турніру, але падышлі да гульні з віцэ-чэмпіёнамі свету паводле прынцыпу «запамінаецца апошняе».

Цікава, што лідар французаў Мбапэ выйшаў гуляць у масцы, бо ў гульні з аўстрыйцамі яму зламалі нос. Мбапэ гуляў у другім фінальным турніры чэмпіянату Еўропы і да гэтага не мог забіць, здолеў толькі з 23-га ўдару, зрэалізаваўшы пенальці. Канчатковы вынік гульні – 1:1 – таксама з пенальці ўстанавіў Робэрт Левандоўскі. Для яго гэты гол стаўся 83-м у складзе зборнай Польшчы. Ён, як і Лука Модрыч, забіваў на кожным з чатырох апошніх фінальных турніраў як мінімум адзін раз.

Гулец зборнай Польшчы Роберт Левандоўскі падчас матчу паміж Францыяй і Польшчай на «Еўра-2024». Дортмунд, Нямеччына. 25 чэрвеня 2024 года.

Як пракінуць міма плэй-оф Украіну?

Славаччына – Румынія – 1:1, Украіна – Бельгія – 0:0

Перад апошнім турам у гэтай групе ніхто не губляў шанцаў на плэй-оф, у кожнай каманды былі па тры пункты, але горшая розніца была ва ўкраінцаў. Там камандзе Сяргея Раброва моцна адгукнулася буйная параза ад Румыніі, 0:3. У апошнім туры каманды згулялі шахматную партыю, распісаўшы нічыйныя вынікі. Тым самым усе набралі па чатыры пункты: Румынія выйшла ў 1/8 фіналу з першага месца, Бельгія – з другога, Славаччына – з трэцяга. А Украіна паехала дадому.

Партугалія – Грузія – 0:2, Турэчынна – Чэхія – 2:1

Зборная Грузіі ўпершыню ў сваёй гісторыі прыехала на топ-турнір і ўсіх здзівіла, яна проста гуляла ў свой футбол і не звяртала ўвагі на іншых. У выніку да апошняга матчу турніру каманда падышла з адным пунктам, і толькі перамога над Партугаліяй адкрывала грузінам шлях у 1/8 фіналу. І гэты цуд здарыўся!

Ужо на другой хвіліне гульні партугальцы памыліліся ў абароне, і галоўная зорка Грузіі – Хвіча Кварацхэлія з італьянскага «Napoli» – адкрыў лік у матчы. Пасля гэтага Грузія не кінула гуляць, высока і смела сустракала партугальскіх зорак, і тыя завагаліся ў другім тайме, калі парушылі правілы сваёй штрафной плошчы.

Да мячу падышоў Гіёргі Мікаўтадзэ, з пенальці прынёс Грузіі першую перамогу на топ-турніры і вывеў яе ў плэй-оф. Адзначым, што гэты форвард забіваў у кожным матчы «Еўра», на ягоным рахунку тры галы, і ён на сёння найлепшы бамбардзір «Еўра-2024». У гэтым сезоне Гіёргі Мікаўтадзэ стаўся найлепшым бамбардзірам другога дывізіёну чэмпіянату Францыі, забіўшы за «Metz» 23 галы.

Пасля гала Гіёргі Мікаўтадзэ Партугалія яшчэ спрабавала ўратаваць гульню, але безвынікова: зняла з гульні Крыштыяну Раналду і не перашкаджала Грузіі святкаваць. У іншым матчы гэтай групы Чэхія на апошняй хвіліне прагуляла Турцыі і паехала дамоў.

Hавiны
Трэцюю гульню зборнай Украіны на «Еўра-2024» у Беларусі таксама не пакажуць
2024.06.26 12:34

Што далей?

Цяпер пойдуць гульні на выбыванне, кожны дзень па дзве каманды будуць пакідаць Нямеччыну. Калі асноўны час гульні скончыцца мірам, то дададуцца два таймы па 15 хвілінаў кожны, і калі яны не дапамогуць высветліць пераможцы, прызначаць серыю пенальці.

Трэнаванне зборнай Іспаніі перад нядзельным матчам 1/8 фіналу «Еўра-2024» па футболе супраць зборнай Грузіі ў Донаўэшынгене, Нямеччына. 27 чэрвеня 2024 года.
Фота: Manu Fernandez / AP Photo / East News

У 1/8 фіналу згуляюць 16 камандаў, яны падзеленыя на дзве сеткі, і пераможцы гэтых сетак сустрэнуцца толькі ў фінале.

Гэтак, першая частка сеткі выглядае значна мацней, тут амаль усе фаварыты: Партугалія, Нямеччына, Францыя і Іспанія.

Фаварытамі другой часткі сеткі сталіся італьянцы, на іх ніхто не ставіў. Яны пакуль цяжка выглядалі на гэтым турніры, але трэба ведаць італьянцаў: яны ўвесь час прыбаўляюць менавіта ў гульнях на выбыванне, не дарма ж яны дзейныя чэмпіёны Еўропы.

Такім чынам, 1/8 фіналу пабачым з 29 чэрвеня да 2 ліпеня. Вось расклад гульняў, час беларускі.

29.06. 19:00 Італія – Швейцарыя

29.06. 22:00. Нямеччына – Данія

30.06. 19:00 Англія – Славаччына

30.06. 22:00 Іспанія – Грузія

01.07. 19:00 Францыя – Бельгія

01.07. 22:00 Партугалія – Славенія

02.07. 19:00. Румынія – Нідэрланды

02.07. 22:00 Аўстрыя – Турэччына